Chess Piece Names in English – Poznaj angielskie nazwy figur szachowych

Jeśli chcesz poznać angielskie nazwy figur szachowych i wzbogacić swoje słownictwo związane z tą królewską grą, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jak po angielsku nazywają się podstawowe figury oraz jakich zwrotów używa się do opisu specjalnych ruchów i sytuacji na szachownicy.

Jako wieloletni pasjonat szachów, uważam, że znajomość angielskiej terminologii szachowej jest niezbędna dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności i śledzić międzynarodowe rozgrywki. Dzięki temu artykułowi, szybko przyswoisz sobie kluczowe słownictwo i poczujesz się pewniej, czytając anglojęzyczne książki czy strony internetowe poświęcone szachom.

Pamiętam, jak na początku mojej przygody z szachami, uczyłem się angielskich nazw figur z niewielkiej książeczki. To była świetna inwestycja, która zaowocowała lepszym zrozumieniem materiałów w tym języku i ułatwiła mi kontakt z szachistami z innych krajów. Gorąco polecam naukę szachowego słownictwa każdemu pasjonatowi!

Podstawowe figury szachowe po angielsku

Zacznijmy od podstaw, czyli nazw figur szachowych w języku angielskim. Oto one:

  • król – king
  • hetman – queen
  • wieża – rook
  • goniec – bishop
  • skoczek – knight
  • pionek – pawn

Warto zapamiętać te słówka, ponieważ będą one podstawą do zrozumienia bardziej zaawansowanej terminologii szachowej. Zwróć uwagę na pisownię i wymowę każdego z nich.

Ciekawostką jest, że w niektórych krajach angielskojęzycznych, wieżę nazywa się czasem castle zamiast rook. Jednak w oficjalnej nomenklaturze szachowej, właściwym określeniem jest rook.

Specjalne ruchy figur szachowych w języku angielskim

Oprócz podstawowych nazw figur, warto poznać także angielskie określenia specjalnych ruchów, jakie można wykonać w trakcie partii szachów:

Roszada to specjalny ruch, w którym król i wieża zamieniają się miejscami, zwiększając bezpieczeństwo króla i aktywizując wieżę. Po angielsku ten manewr określa się mianem castling.

Z kolei promocja pionka ma miejsce, gdy pionek dociera do ostatniej linii po stronie przeciwnika. Wówczas można go zamienić na dowolną inną figurę (oprócz króla). W języku angielskim używa się zwrotu pawn promotion.

Angielskie zwroty związane z jakością figur

W szachowej rywalizacji, często mówi się o przewadze materialnej, czyli posiadaniu figur o większej wartości od przeciwnika. Oto dwa przydatne zwroty opisujące takie sytuacje:

  • stracić jakość – lose the exchange
  • zdobyć jakość – win the exchange

Jeśli wymienisz swoją wieżę na gońca lub skoczka przeciwnika, to po angielsku powiemy, że straciłeś jakość (you lost the exchange), ponieważ wieża jest zazwyczaj więcej warta niż goniec czy skoczek. Analogicznie, jeśli zdobędziesz wieżę przeciwnika za swojego gońca lub skoczka, to zyskasz jakość (you win the exchange).

Według arcymistrza Emila Sutowskiego, umiejętne operowanie przewagą materialną to klucz do sukcesu w szachach. Jak mawia: „Jeśli zdobędziesz jakość, zadbaj o jej utrzymanie i realizację. Jeśli stracisz jakość, walcz zaciekle, by zniwelować straty”. Trudno się z nim nie zgodzić!

Nauka angielskiego słownictwa szachowego dla początkujących

Jeśli jesteś początkującym szachistą i chcesz poznać podstawowe angielskie słownictwo związane z tą grą, to najlepiej zacznij od zapamiętania nazw figur. Powtarzaj je sobie regularnie, a z czasem staną się one dla Ciebie naturalne. Oto zestawienie najważniejszych słówek:

Figura Nazwa angielska
Król King
Hetman Queen
Wieża Rook
Goniec Bishop
Skoczek Knight
Pionek Pawn

Kiedy już opanujesz podstawy, możesz przejść do bardziej zaawansowanego słownictwa, obejmującego specjalne ruchy i sytuacje na szachownicy. Nauka poprzez praktykę, czyli rozgrywanie partii i jednoczesne nazywanie ruchów po angielsku, to świetny sposób na utrwalenie materiału.

Terminologia szachowa w języku angielskim

Pełna terminologia szachowa w języku angielskim jest bardzo obszerna i obejmuje dziesiątki, a nawet setki specjalistycznych zwrotów. Jednak dla przeciętnego szachisty, wystarczy opanować podstawowe słownictwo, by swobodnie czytać anglojęzyczne materiały i prowadzić dyskusje na temat ukochanych szachów.

Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej przydatnych zwrotów z angielskiej chess terminology:

  • check – szach
  • checkmate – mat, szach-mat
  • stalemate – pat
  • draw – remis
  • zugzwang – zugzwang (przymus ruchu)
  • opening – otwarcie
  • middlegame – gra środkowa
  • endgame – końcówka

Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o angielskie słownictwo szachowe. Wraz z postępami w nauce, będziesz poznawać coraz to nowe terminy i wzbogacać swój szachowy zasób leksykalny.

Poznaj ruchy figur szachowych po angielsku

Na koniec, chciałbym zachęcić Cię do nauki angielskich nazw poszczególnych ruchów, jakie wykonują figury na szachownicy. Oto podstawowe z nich:

  • move – ruch (ogólnie)
  • capture – bicie
  • castle – roszada
  • promote – promować (pionka)
  • check – szachować

Znając te słówka, będziesz mógł precyzyjnie opisywać swoje posunięcia i analizować partie w języku angielskim. To niezwykle przydatna umiejętność, szczególnie jeśli marzysz o udziale w międzynarodowych turniejach czy nawiązaniu kontaktów z szachistami z innych krajów.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci angielskie nazwy figur szachowych i podstawowe zwroty związane z tą fascynującą grą. Pamiętaj, że regularność i praktyka to klucz do opanowania tego materiału. Powodzenia w dalszej nauce i rozwijaniu swojej szachowej pasji!

Photo of author

Adam

Redaktor specjalizujący się w taktykach i strategiach szachowych. Autor wielu publikacji na temat otwarć, gry środkowej oraz końcówek. Pasjonat szachów od ponad dekady.

Dodaj komentarz